Může ethereum nahradit bitcoin?

Ethereum

Ethereum je po bitcoinu druhá nejhodnotnější kryptoměna, která se ještě v lednu dala koupit pod $10. Dnes stojí kolem $350 a řada lidí v ní vidí nástupce bitcoinu. Bitcoin a ethereum jsou ale dva značně odlišné nástroje. Bitcoin umí pouze jednoduché transakce (převod bitcoinů mezi BTC adresou X a adresou Y). Ethereum bylo spuštěno o šest let později a snaží se o vytvoření decentralizovaného počítače, kde může kdokoliv vytvářet libovolně komplexní decentralizované aplikace. Může ethereum ale nahradit bitcoin jako prostředek pro dlouhodobé uložení hodnoty? Já si to nemyslím.

Výhody etherea

 • Novější pokročilejší design – Zakladatel Vitalik Buterin při návrhu čerpal z nejpokročilejšího teoretického výzkumu dostupného v letech 2014-2015. Některé věci má ethereum výrazně lépe vyřešeno než bitcoin.
 • Smart-kontrakty – Smart-kontrakty jsou dohody na blockchainu, které se samy vymáhají a umožňují domlouvání libovolně komplexních vyrovnání namísto jednoduchých transakcí. Do budoucna se snaží vytvořit decentralizovaný počítač, kde bude moct kdokoliv vytvářet decentralizované aplikace. Pro tvůrce decentralizovaných aplikací je dnes ethereum jasná volba.
 • Firemní akceptace – Ethereum se líbí firmám. Ethereum se jim snaží jít naproti a seznam firem zapojených do Ethereum Aliance obsahuje velmi zvučná jména.
 • Rychlý vývoj – Vývoj etherea ve srovnání s bitcoinem probíhá rychleji. Ethereum je vyvíjeno primárně Ethereum Foundation, která je dobře financovaná (při spuštění sítě si nadace přidělila značný objem předtěžených etherů).
 • Go-to platforma pro ICO – ICO je nový inovativní způsob, jak mohou start-upy získat financování. Většinou probíhá tak, že ke svému budoucímu projektu vydají omezené množství tokenů a oznámí, že je potřeba mít tokeny pro nějaký benefit z nového start-upu (nejčastěji je token použit jako platidlo ve vytvářené aplikaci). Část tokenu pak prodají v předprodeji (ICO) a tím získají peníze na vývoj. Dá se říct, že tokeny u decentralizovaných aplikací nahrazují akcie. Ethereum se díky svým možnostem stalo primární nástroj pro vydávání ICO.

Nevýhody etherea

 • Centralizovaný vývojBitcoinová komunita se již minimálně dva roky nemůže domluvit, jak dlouhodobě škálovat Bitcoin. Ethereum obdobné problémy nezažívá, protože jednoduše ještě nedospělo do dostatečné decentralizace a používanosti. Vývoj je plně pod taktem zakladatele Vitalik Buterina. Jak Vitalik poroučí, tak vývoj etherea probíhá. To je velká výhoda z hlediska rychlosti vývoje. Není to ale dobrá vlastnost decentralizovaných systémů, kde jakýkoliv centrální bod je bodem, kde se dá síť efektivně zasáhnout.
 • Komplexní design – Ethereum se snaží v jedné vrstvě navrhnout celý decentralizovaný počítač. Komplexní systém je a vždy bude náročnější na údržbu a další inovace než systém jednoduchý. Bitcoin je mnohem jednodušší a stejně je momentálně vývoj na dva roky paralizován “komunitní válkou” o směr škálování. Pokud ethereum v budoucnu více decentralizuje, čekají ho mnohem náročnější rozhodování než dnešní patová situace u bitcoinu. V komplexním designu se také jednodušeji udělá chyba. Strach z chyby zase paralizuje flexibilitu vývoje. Komplexnost, flexibilita a stabilita jdou často nutně proti sobě.
 • B2B přidaná hodnota – Ethereum má přidanou hodnotu hlavně pro start-upy, kteří ethereum použijí k vytvoření svého řešení jako technologii. Koncový zákazník je od kontaktu s ethereem mnohdy odstíněn. Pokud se v budoucnu start-up rozhodne přehodit na jinou technologii než ethereum, může to být pro něj nepříjemné, ale koncový zákazník si nemusí ničeho všimnout. Lze si představit analogii s programovacím jazykem. Pokud přepíšu svou aplikaci z jazyka C# do Javy, může to být pro mě provozovatele nákladné, ale mí zákazníci si ničeho nevšimnou. Jakmile se nad bitcoinem vytvoří prostředí podporující smart-kontrakty, řada start-upů se může rozhodnout přehodit svou aplikaci nad bezpečnější a rozšířenější bitcoin.
 • Smart-kontrakty jsou v plenkách – Smart-kontrakty jsou ve velmi rané experimentální fázi. Tápeme jak je sladit s tradičním právem. Tápeme, jak je udělat bezpečně a jednoduše. Ethereum je skvělé testovací hřiště, ale ve velmi neprobádané oblasti.
 • Drahé pro běh decentralizovaných aplikací – Běh decentralizovaných aplikací nad ethereem je dost drahý. Skokové zhodnocení etherea běh aplikace dále zdražuje (byť je tam mechanismus, který by měl následky zdražování mírnit). Jestliže se náklady na běh aplikace za čtvrt roku 10x zdražil, není to stabilní prostředí. Nákladnost decentralizovaných aplikací je v současné rané fázi, kdy je ethereum bez konkurence, v pořádku. Do budoucna bude mít ethereum ale těžkou pozici.
 • Možnosti etherea budou brzy spuštěny na bitcoinu – Projekt Rootstock brzy spustí EVM (ethereum virtual machine) nad bitcoinem. Bitcoin tímto získá možnosti etherea. Obdobných projektů rozšiřující vlastnosti bitcoinu vznikne víc. A volná soutěž různých přístupů nutně povede k vytvoření dlouhodobě lepšího a pro běh levnějšího řešení než u etherea s jedním natvrdo implementovaným přístupem.
 • Ethereum není tak vzácné jako Bitcoin – Bitcoin má velmi jednoduchou monetární politiku – nikdy ho nebude více než 21M. Etherů momentálně existuje něco přes 92M a přibližně konstantní rychlostí 5 etherů za blok jich stále bude přibývá. Peněžní zásoba etherea roste do nekonečna, byť s klesající inflací.
 • Méně uživatelů – Ethereum má méně uživatelů a ti jsou technicky více vzdělaní. Jestliže někdo má problém porozumět bitcoinu, ethereum je ještě obtížnější. Ethereum je i v tomto ohledu více centralizované.
 • Chybějící jistota, že je historie zpětně nezměnitelnáEthereum vloni odrolovalo část historie, aby zabránilo hacknutí projektu, který byl nad ethereem postavený. Bylo to možná v dobré víře. Zásah ale zanechal navždy nejistotu, zda se to nemůže stát znova a demonstroval centralizovanost celého ekosystému.
 • Firmy se zajímají primárně o technologiie – Firemní aliance, která se kolem etherea zhromáždila se zajímá primárně o technologii etherea. Myslím si, že v budoucnu pro ně bude dávat smysl si vyvinutou technologii spustit interně jako privátní blockchain, ne používat veřejné ethereum, které je pro jejich účely zbytečně drahé.
 • Ethereum nemá tajuplný příběh o svém zakladateli – Malá nepodstatná drobnost, ale neznámý Satoshi Nakamoto je marketingové lákadlo bitcoinu. Byť musím uznat, že 21-letý génius zakladatel také není špatný.

Proč ethereum tak zhodnocuje za poslední měsíce

Důvodů zhodnocení etherea je určitě více, ale ty zásadní jsou:

 • Investování do ICO – Celá oblast kryptoměn zažívá boom různých projektů financovaných pomocí ICO nad ethereem. Objevují se i projekty, které vyberou $35M za 24 sekund. Kdokoliv, kdo se chce účastnit ICO si musí ale napřed koupit ethery a to žene cenu etherea vzhůru. Naopak projekty, které tímto naberou financování si vybrané ethery rozvrhnou na delší časové období a nevrací je na trh. Celý mechanismus vydávání ICO stahuje velké objemy etherea z trhu a bude pravděpodobně pokračovat dále.
 • Reakce na problémy bitcoinu – Bitcoin je již několik let v procesu hledání řešení, jak škálovat. Spoustu lidem se tento stav zdá bezradný a myslí si, že ethereum, které dokáže více transakcí za vteřinu a vyvíjí se rychleji nahradí bitcoin jako prostředek uložení hodnoty.
 • Ethereum má skvělé vztahy s businessem – Stále více firem se zajímá o ethereum a jeho technologii. To vyvolává pozitivní buzz a opět žene cenu vzhůru.

Ethereum je novodobé Windows

Vidím velké paralely mezi Linuxem a bitcoinem a Windows a ethereem. Windows jsou uzavřený systém, který vytvořil pro uživatele vše, co potřebuje, aby mohl počítač jednoduše ovládat skrze okna. Jednoduše si nainstaluje uživatelské programy a pracuje. Linux je otevřený, velmi konfigurovatelný a modulární. Jde přizpůsobit jakýmkoliv potřebám. Na každý věc zde existuje několik různých řešení (modulů) a je často na uživateli, aby si vybral, který modul preferuje. Zvláště ze začátku uživatelé museli rozumět spoustu technickým věcem, aby Linux mohli používat.

Windows opanoval stolní PC. Nicméně dnes více než 90% zařízení, které mají operační systém běží nad Linuxem a Windows se nikdy nepodařilo dostat se do jiné platformy než stolní PC. S ethereem a bitcoinem to bude nejspíše podobně. Jelikož žijeme v jiné době a vše se vyvíjí rychleji tak nevěřím, že by se ethereum mohlo podařit opanovat nějaký segment (obdoba stolních PC). Z dlouhodobé perspektivy vidím bitcoin perspektivnější, protože vytvoří prostředí volné soutěže různých implementací smart-kontraktů (moduly) namísto jednoho pevně daného a nákladného přístupu u etherea. Zároveň je ale skvělé, že tu ethereum je, protože start-upy nemusí čekat na výsledek pomalé soutěže nad bitcoinem.

Proč ethereu nevěřím jako prostředku uložení hodnoty

Ethereum je skvělé testovací hřiště a velmi to pomáhá celému ekosystému kryptoměn. Ethereum má řadu věcí vyřešenou mnohém lépe než bitcoin. Z pohledu prostředku uložení hodnoty vidím ale několik problémů:

 • Ethereum není decentralizované – Ethereum se pohybuje ve vývoji velmi rychle dopředu, protože má jasného leadera v zakladateli Vitalik Buterinovi a centralizovaný, dobře financovaný vývoj kolem něj. Pokud ale má ethereum být decentralizovaný projekt, musí decentralizovat i svůj vývoj a nutně musí dojít k diskuzím rozdělujícím komunitu obdobným, co dnes zažívá bitcoin. Jelikož je ethereum ale mnohem komplexnější systém než bitcoin, bude i mnohem těžší najít společné řešení. A pro uchování hodnoty chci něco, co je co nejvíce decentralizované.
 • Ethereum brzy ztratí svou současnou technologickou výhodu – Bitcoinu se snad brzy podaří vytvořit prostředí, kde se vzniknou různé implementace smart-kontraktů a z jejich volné soutěže zákonitě vzejde perspektivnější a hlavně pro běh levnější implementace než jedna natvrdo zvolená u etherea. Jen to bude trvat déle.

Je super, že tu ethereum je. Jsem za to moc rád. Má svou velkou hodnotu. Nevěřím ale, že se mu podaří nahradit bitcoin jako prostředek pro dlouhodobé uložení hodnoty. Při dnešních valuacích etherea ho považuji i za velmi rizikovou investici. Prostor pro spekulativní zhodnocení tam ale určitě je. A je klidně možné, že v nejbližší době i předběhne v tržní kapitalizaci bitcoin.

Související:

Sdílej a likuj:

Autor: Tomáš Marada

Technologický evangelizátor fascinován Bitcoinem, decentralizovanými technologiemi, AI, evolucí člověka, biohackingem a obecně hackováním vlastního života.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *