Proč altcoiny nenahradí bitcoin

Vztah mezi altcoiny a bitcoinem může dopadnout jako vztah mezi aplikacemi a internetem.

Bitcoin byl spuštěn v roce 2009. Ze začátku jako hračka několika hackerů s nulovou cenou. V roce 2010 proběhl první obchod, kdy někdo zaplatil za dvě pizzy 10 000 bitcoinů (v dnešním kurzu přibližně $16M). V roce 2011 cena bitcoinu postupně vystoupala až na $31. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a v říjnu 2011 byl spuštěn první “alternativní bitcoin” zkráceně altcoin.

Co to je altcoin?

Altcoiny jsou alternativní kryptoměny, spuštěné jako samostatné sítě, které nemají s bitcoinem nic společného, kromě toho, že jím jsou inspirovány. Jelikož je bitcoin open-source, kdokoliv může vzít kód bitcoinu a spustit novou síť, která bude reprezentovat jinou kryptoměnu. Jediné, co bude muset vyřešit je důvod, proč by lidé jeho síť a novou měnu měli začít používat. Dnes již existuje několik stovek altcoinů a řada z nich nepřináší oproti bitcoinu vůbec nic nového. Jen některé z nich inovují dostatečně na to, aby obhájily svou existenci vedle bitcoinu.

K čemu jsou altcoiny dobré?

Ty lepší altcoiny se snaží implementovat věci, které bitcoin neumí. Většina altcoinů jsou ale pouze snahy jejich tvůrců rychle zbohatnout. Bitcoin sám je velmi primitivní a umí pouze jednoduché věci (posílat bitcoiny sem a tam). Díky tomu, že je už hodně cenný, tak není možné ho vyvíjet tak flexibilně jako jiné altcoiny a v altcoinech může vývoj probíhat rychleji. Mezi zajímavé inovace, se kterými altcoiny přichází patří:

 • Nedohledatelnost plateb – Bitcoin neumožňuje privátní transakce. Všechny transakce jsou v bitcoinu veřejné a kdokoliv může kontrolovat obsah všech peněženek.
 • Smartkontrakty – Bitcoin umožňuje pouze posílání transakcí. Smartkontrakty jsou bohatší transakce. Transakce, které mohou být naprogramované libovolně složitě a plnit libovolné množství funkcí.
 • Jiný mechanismus konsensu – Bitcoin pro to, aby fungoval bez centrální autority a byl bezpečný, potřebuje obrovské množšství energie, která se “vyplítvá”. Různé altcoiny se snaží přijít s mechanismem fungování, který by byl podobně bezpečný a funkční bez centrální autority, ale nebude pro své fungování potřebovat tolik energie.

Výčet v žádném případě není úplný.

Příklady altcoinů

Na seznam (a cenu) nejrozšířenějších altcoinů se můžete mrknout na CoinMarketCap. Mezi nejzajímavější altcoiny určitě patří:

 • Ethereum – Velmi komplexní blockchain. Umožňuje smartkontrakty a pomocí vlastního skryptovacího jazyku lze psát velmi komplexní dohody (programy) nad blockchainem. Snaží se v podstatě postavit decentralizovaný počítač. Jde hodně naproti businessu.
 • Ripple – Nejedná se o úplně klasický blockchain, kde by si všichni byli rovni. Existují zde určité autority, které mohou cenzurovat transakce. Díky tomu je lákavý pro banky, které s ním experimentují v mezibankovním vyrovnávání. Jedním z prvních investorů do něj bylo Google Ventures.
 • Litecoin – První altcoin z roku 2011, který je velmi podobný bitcoinu (až na pár technických parametrů) a snaží se být ve vztahu k bitcoinu v podobné funkci, jako stříbro ke zlatu. Díky podobnosti s bitcoinem je brán jako testovací hřiště pro věci, které by se později mohli/měli implementovat i v bitcoinu.
 • Dash – Nejstarší kryptoměna, která řeší nedohledatelnost transakcí. Zároveň má složitější model správy (oproti bitcoinu obsahuje tzv. supernody).
 • Ethereum Classic – Vzniklo loni rozštěpením Etherea (delší, ale velmi zajímavý příběh). Technicky je téměř totožné z Ethereem.
 • NEM – Oproti ostatním zde zmiňovaným altcoinů má jiný algoritmus konsensu, který se snaží umožnit, aby ti, kteří využívají měnu nejčastěji (posílají nejvíce transkací) měli největší vliv.
 • Monero  – Podobně jako Dash řeší privátnost transkací. Oproti Dashi používá modernější technologii.
 • ZCash – Stejně jako Dash a Monero je zaměřen na anonymitu, ale jen u ZCashe jsou transakce skutečně nedohledatelné (matematicky dokazatelně). Oproti Dashi a Moneru je ale založen na nové kryptografické technologii, což může být až moc experimentální. Pravděpodobnost závažného chyby v kódů je tak větší a některé typy chyb (vytvoření nových jednotek měny) by díky nedohledatelnosti transakcí byly složitější na odhalení.

Proč altcoiny nenahradí bitcoin

 • Bitcoin byl první a má velký síťový efekt – Jako první strhl dostatečné množství uživatelů a počet uživatelů/držitelů stále roste. Systémy jako peníze jsou o síťovém efektu – nikdo nechce používat věci, které nikdo jiný nepoužívá. Čím více lidí již daný systém používá, tím snadnější je přivést další uživatele. Nově vznikající start-upy v oboru kryptoměn buď implementují pouze bitcoin a nebo nějakou jinou měnu (svého favorita) a bitcoin. Bitcoin by se musel seriózně poškodit, aby jiné měny dostali vůbec šanci soutěžit o to, aby ho překonaly.
 • Bitcoin je jednoduchý – Čím složitější systém, tím náročnější je ho změnit nebo upgradovat. Bitcoin je velmi jednoduchý (a má daleko k dokonalosti) a protože už nyní uchovává obrovskou hodnotu ($20mld+), tak je jeho vývoj velmi opatrný. Altcoiny, které by se mu snažili konkurovat jako uchovatel hodnoty a narostla jim kapitalizace na podobnou hodnotu, narazí na opatrný vývoj úplně stejně. Udržovat komplexnější systém je ale náročnější úkol.
 • Altcoiny si konkurují – Altcoiny mají svou přidanou hodnotu v nějaké inovaci oproti Bitcoinu. Jenže se stále objevují nové altcoiny řešící danou potřebu a tak daný altcoin nemá moc času strhnout lavinu, aby se do něj přelil dostatečně velký kapitál.
 • Do bitcoinu bylo investováno mnohem více peněz – Lidská přirozená vlastnost je lpění na věcech, které si pořídili. Člověk si tak sám před sebou obhajuje racionálnost své volby.

Bitcoin zatím neumí nic jiného, než posílat transakce a je to v pořádku. Od uchovatele hodnoty se nic jiného nepožaduje. Jakákoliv další funkce mohou být implementovány ve vrstvách nad bitcoinem. Altcoiny jsou zase skvělé na zkoušení nových věcí a specializaci na řešení nějaké konkrétní potřeby. Vztah mezi bitcoinem a altcoiny vidím podobně symbiotický jako mezi internetem (bitcoin) a různými cloudovými apkami (altcoiny). Mohou být altcoiny dobrá investice? Určitě ano. Pokud řeší dobře potřebu, kterou má dostatečné množství lidí, tak jejich poptávka a s ní i cena určitě poroste. Nemyslím si ale, že nahradí bitcoin.

Související:

Sdílej a likuj:

Autor: Tomáš Marada

Technologický evangelizátor fascinován Bitcoinem, decentralizovanými technologiemi, AI, evolucí člověka, biohackingem a obecně hackováním vlastního života.

1 komentář na „Proč altcoiny nenahradí bitcoin“

 1. Máte hezky psané stránky Tomáši, ráda bych se podělila o mé zážitky s Litecoinem, ale prozatím umím koupit a prodat Litecoin přes Coinbase a nahrát si Litecoin do své peněženky v Mobilu. tak snad se naučím více. Ahoj ahoj. Adriana.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *