Co je to bitcoin?

Finanční systém tak jak dnes funguje má k ideálu daleko. Bitcoin je budoucnost.

Bitcoin je technologie ve velmi rané fází, která západnímu světu zatím nemá moc co nabídnout. Potenciál bitcoinu je ale obrovský a vyplatí se o něj zajímat už dnes.

Centrální banky a vlády celého světa používají svoje měny k ovlivňování ekonomiky s cílem udržet stabilní růst. Centrální řízení peněz v oběhu vede k dlouhodobému znehodnocování úspor obyvatel, vytváří na trhu bubliny a udržuje v chodu nefunkční ekonomické modely (které by bez zásahu centrálních bank zkrachovali). Světově nejstabilnější měna – dolar, ztratil za posledních 100 let 95% své hodnoty. Řada lidí je přesvědčena, že centrální plánování peněz nefunguje a stát by neměl mít možnost manipulovat s měnou. Jak ale vytvořit měnu, která by byla nezávislá na státu, nešlo ji manipulovat, byla důvěryhodná a stát by ji nedokázal zakázat. Přesně takový je bitcoin.

Bitcoin jsou digitální peníze spuštěné začátkem roku 2009 hackerem pod pseudonymem Satoshi Nakamoto (dodnes nevíme, kdo to byl). V reakci na finanční krizi 2008 vytvořil Satoshi peníze, které nemají provozovatele. Nemají žádnou centrální autoritu, která by je řídila a mohla by jimi jakkoliv manipulovat.

Bitcoin je chytře navržená decentralizovaná síť (komunikující přes internet), kterou tvoří jednotlivými účastníci bitcoinové sítě bez potřeby centrálního serveru, který by je koordinoval. Síť na nikoho konkrétního nespoléhá. Kdokoliv je nahraditelný. Půlka sítě se může rozhodnout, že přestane bitcoin používat a síť bude fungovat dál. Síť ani nespoléhá na dobro v lidech. Spoléhá jedině na to, že jednotlivý účastníci budou chtít hájit své zájmy a na síti vydělat. Jako vedlejší produkt při hájení svých vlastních zájmů ale vytvoří nemanipulovatelnou funkční síť, kterou nikdo neřídí a která má následující vlastnosti:

  • Nemanipulovatelný – není zde provozovatel, ani centrální autorita. Pravidla se mění pouze pokud se na tom shodne celá komunita uživatelů. Rozhodnutí “vládnoucích elit” nestačí.
  • Vzácný – bitcoinů nikdy nebude více než 21 000 000 (momentálně jich je něco přes 16 000 000). Ve své vzácnosti je bitcoin lepší zlato než zlato (když půjde cena zlata nahoru, začne se zlato více těžit a jeho dostupné množství se zvýší).
  • Nejde vypnout – díky chytrému decentralizovanému designu není možné přijít za provozovatelem (který zde neexistuje) a vypnout mu jednoduše servery soudním příkazem. Jediný způsob jak lze bitcoin vypnout je skrze vypnutí Internetu. Ano, bitcoin lze zakázat, ale jeho zákaz nelze efektivně a plošně vynutit.
  • Nejde cenzurovat ani zabavit – kdokoliv s internetovým připojením může začít používat bitcoiny a není možné mu v tom zabránit. Bitcoiny vlastní jen jeho majitel. Nikdo jiný se k němu nemůže dostat. Neexistuje způsob jak bitcoiny zestátnit ani jinak zabavit z pozice státní síly.
  • Nepotřebuje žádnou institucionální ochranu pro své fungování – síť funguje sama o sobě a nepotřebuje žádné další strany, které by za něco ručily a nebo něco vymáhali. Jediné, co síť potřebuje je internet a počítače. Bitcoin prvně uspěl na tzv “darknet” tržištích s drogami, kde si jednotlivý účastníci nemohou věřit a nemohou se spolehnout na to, že někdo vymůže jejich práva.
  • Transparentní a auditovatelný – bitcoin je celý open-source. Kdokoliv může kontrolovat zdrojový kód na kterém bitcoin funguje. Každá transakce, která je odeslána se zapíše do bitcoinové historie, která nelze zpětně změnit a kdokoliv ji může auditovat.
  • Pseudoanonymní – kdokoliv si může vytvořit bitcoinový účet a začít přijímat bitcoiny. U nikoho se přitom neregistruje a nevyplňuje osobní údaje. Kdokoliv se může podívat, kolik bitcoinů je na jakémkoliv bitcoinovém účtu (adrese), ale je těžké zjistit, kdo danou adresu vlastní. Jakmile ale (jakýmkoliv způsobem) zjistím, kdo danou adresu vlastní, tak mohu sledovat veškeré finanční toky, které adresou protekly a kam šli.
  • Globální s okamžitými převody po celém světě – nerespektuje hranice států ani regulace. Když komukoliv na světě pošlu bitcoiny, tak je má téměř okamžitě k dispozici. Jedině co potřebuje je smatphone s připojením k internetu.
  • Programovatelný a otevřený inovacím – kdokoliv může navrhnout zlepšení bitcoinu. O tom zda bude navržená inovace přijatá, rozhoduje jediné – zda komunita účastníků bitcoinové sítě dojde ke konsenzu, že se jedná o užitečnou inovaci, která bude ve prospěch celé komunity. Kdokoliv může postavit vlastní aplikaci, která používá bitcoiny a spolehnout se na to, že bitcoinová platba proběhne tak jak je zamýšleno. Bitcoiny nepotřebují, aby se jim věřilo.

Jako každá technologie v raném začátku má bitcoin spoustu problémů, které je potřeba vyřešit před jeho větším rozšířením. Bitcoin není nová sociální síť nebo webová aplikace. Je to zásadní vynález, ze kterého se časem stane hluboká a důležitá součást světové infrastruktury. To se ale nestane přes noc. Stejně jako přes noc nebyla zavedena auta, elektřina ani internet. Auta ve svých začátcích byly velmi drahé, porouchaly se častěji než tankovaly. Pro jejich obsluhu bylo potřeba několik lidí a ze začátku pro ně neexistovaly silnice. Stejně tak elektřina ve svých začátcích více lidí popálila než pomohla. Bitcoinem není jiný. Je technicky velmi složitý, uživatelsky nepřívětivý a spousta lidí se s ním spálila a přišla o hodně peněz. Je ale pouze otázka času, než se tyto porodní bolesti vyřeší.

Bitcoin – internet hodnoty

Dívat se na bitcoin jako na alternativní peníze je ale obrovské zkreslení jeho potenciálů. Bitcoin jsou mizerné peníze. Podobně, internet je mizerná alternativní pošta. Internet je zcela nová platforma pro přenos informací a komunikaci, která nikdy neměla poštu nahradit. Podobně bitcoin je nová platforma pro nakládání s majetkem. Bitcoin je totiž evoluční krok v účetnictví. Účetní technologie, která nepotřebuje provozovatele, je prokazatelně transparentní a zpětně nezměnitelná. Použití pro evidenci peněz je jen první zřejmý krok. Brzy uvidíme využití technologie k evidenci všeho, co pro nás má jakoukoliv ekonomickou hodnotu (auta, nemovitosti, akcie, bonusové body, intelektuální vlastnictví, …). Bitcoin a technologie, na které stojí, naruší a inovuje evidenci a nakládání s majetkem podobně jako internet inovoval komunikaci a šíření informací. Bitcoin bude internetem hodnoty.

Chcete se o bitcoinu dozvědět více? Chcete ho začít používat, ale nevíte jak na to? Přijďte na můj kurz o bitcoinu. Víte o někom, komu by kurz byl užitečný? Dejte mu o kurzu vědět.

 

Související:

Sdílej a likuj:

Autor: Tomáš Marada

Technologický evangelizátor fascinován Bitcoinem, decentralizovanými technologiemi, AI, evolucí člověka, biohackingem a obecně hackováním vlastního života.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *